به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی ،همزمان با ایام الله دهه فجر و تقارن این ایام با چهلمین روز شهادت سردارحاج قاسم  سلیمانی (رضوان الله تعالی علیه) و همچنین اهتمام بیشتر به بیانیه گام دوم انقلاب، گفتگویی به همت روابط عمومی این اداره کل با حجت الاسلام رضا تاج آبادی دبیر جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی استان مرکزی انجام شده که از نظرتان می گذرد
 

لطفاً خودتان را معرفي و سوابق علمي و اجرايي تان را بفرماييد؟

رضا تاج آبادی دبیر جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی استان مرکزی هستم از سال ۹۳  توفیق خدمت در این سنگر را پیدا کردم ،دو سال قبل یعنی سال 91و 92مسئول بنیاد حضرت مهدی موعود در استان و سالهای قبل نیز مشغول تحصیل در حوزه علمیه شهر مقدس قم بوده ام .

درباره فعاليت هاي جبهه فرهنگی اجتماعی انقلاب اسلامی استان مرکزی توضيحاتي بفرماييد؟

ما در جبهه فرهنگی انقلاب، رسالتی که به دوش داریم کار جبهه سازی مردمی است، طبق دستوری که حضرت آقا در تاریخ 2/2/92 به مجموعه قرب بقیه الله سپاه دادند مبنی بر اینکه بروید فعالان فرهنگی و مجموعه های فرهنگی را پیدا کنید و آنها را توانمند و سازماندهی کنید و با کمک آنها عملیات کنید،ما هم از سال ۹۳ در استان مرکزی این توفیق را پیدا کردیم که با قرارگاه قرب بقیه الله که امروز با نام قرار گاه بقیه الله شهرت دارد توفیق خدمت داریم ، شایان ذکراست که در ابتدا بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء مسئولیت جبهه سازی را بر عهده داشت بعد از حکمی که مقام معظم رهبری به سردار محمدعلی جعفری دادند به عنوان مسئول و رییس این قرار گاه با این بزرگوار مشغول همکاری هستیم.

هم اکنون در استان مرکزی ۳۳ ستاد مردمی مشغول تقویت ستادهای مردمی و برنامه ریزی عملیاتی برای شناسایی و ساماندهی هرچه بیشتر و توانمندتر کردن ستادهای مردمی است که امر جبهه سازی مردمی را سرلوحه کار خود قرار داده است.

عمده فعاليت هاي این جبهه در چه موضوعي است؟

 عمده فعالیت جبهه فرهنگی اجتماعی استان مرکزی همان جبهه سازی مردمی است یعنی اگر ما درحوادث غیرمترقبه ای همچون  سیل کاری انجام می‌دهیم اطاعت امر مقام معظم رهبری در راستای کمک به سیل زدگان است ولی این  هدف  اعلی و اصلی ما نیست، بلکه رسالت ما جبهه سازی است.البته به وسیله کمک به سیل زدگان اتحاد بین مساجد و هیئات مذهبی و بسیج و موسسات فرهنگی مد نظر است که در این ارتباط باید همسوتر، هماهنگ تر و متمرکزتر با هم حرکت کنیم.
من سیل و زلزله را مثال زدم در کل  هر دستوری که حضرت آقا خطاب به مردم بفرمایند، مانند سند ۲۰۳۰ که با کمک مردم  یک امر به معروف و نهی از منکر همگانی صورت گرفت که سبب ایجاد حساسیت شد و باعث شد مسئولان از خواب غفلت بیرون بیاید اگر کسی بخواهد خطا کند حرکت های مردمی جلوی آن را سد می‌کنند؛ یا مثل حقوق معوقه کارگران شرکت های بزرگ استان  همچون آذرآب و هپکوکه شش ماه یا بیشتر حقوق معوقه داشتند که جریان اجتماعی به وجود آمد و این عملیات وسیل حمایت مردمی از کارگران، باعث شدکه کارگران عزیز متوجه شدندکه حامیانی از جنس مردم، معلم، دانشجو، طلبه، خانواده شهدا و اقشار گوناگون را دارند.

برنامه هاي  جبهه فرهنگی اجتماعی استان مرکزی برای آينده چيست؟ و برای کاهش آسیب های اجتماعی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

در بحران سیل کاملاً مشهود است که فریاد دادخواهی آن مدام از رسانه ها و نهادهای دولتی تبلیغ می‌شود همه رسانه ها مساجد و هیئات هم هماهنگ به سیل زدگان کمک می‌کنند و همگان حماسه خلق شده توسط مردم را به چشم می بینیم؛ ولی یک زمانی آسیب دیدنی نیست و در زندگی عادی از آن گذر می‌‌کنیم.

استان مرکزی از استان های اول در طلاق است که زنان سرپرست خانوار نیز در این استان افزایش یافته که به خاطر معضل طلاق به وجود آمده؛ ۷۰ هزار زن سرپرست خانوار در استان مرکزی وجود دارد که محصول طلاق است. مسئله دختران که مسئله جدی در استان و شهرهای مرکزی است اینجا هیچ رسانه‌ای فریاد آسیب دیدگان را به گوش نمی رساند این جا هست که مسئولین و مردم باید دست به دست هم بدهند؛ جبهه فرهنگی باید آسیب‌ها را برطرف کند زلزله واقعی اینجاست که صدایش شنیده و امواج هولناک آن دیده نمی شود در درجه اول کار فرهنگی باید کرد و پیوست اجتماعی زد به کار فرهنگی.

امروز اگر مجموعه‌ای بی تفاوت باشد در کار فرهنگی، در جبهه انقلاب یک مجموعه غفلت زده است اگر فعالان فرهنگی دغدغه مند بر مسائل جامعه نباشند همان مسجد یا هیئت سکولار هستند که هرچه از انقلاب و قرآن و رهبری سخن بگویند ولی به خاطر اینکه فکر مشکل مردم نیستند و غفلت زده هستند.

سیل و زلزله واقعی در رفع مشکلات مردم است الآن مسئله دختران اولویت اول جبهه فرهنگی است که تبدیل به بحران شده  حتی به خاطر آن مدیرکل بهزیستی استان مرکزی را خواستند توضیح دهد کار باید به مردم سپرده شود آقا گفت کار که به مردم سپرده شود به نحو احسن انجام می شود.

برای تحقق عملیاتی گام دوم انقلاب چه باید کرد؟

برای تحقق عملیاتی گام دوم انقلاب رکن اصلی این انقلاب یعنی مردم را باید جدی گرفت و کار را به مردم سپرد، این مسئله بسیار مهمی است. خیلی از نهادهای انقلابی و مقدس هستند که از مردم استفاده می‌کند و مردم نهاد و مردم پایه هستند ولی در آنجا هویت اصلی مردمی دیده نمی شود وقتی بخواهند وارد کار با  هویت مستقل شوند مانع زیادی بر سر راه آنان وجود دارد برخی ها مانع می شوند اینها مشکلاتی است که بر سر راه عملیاتی شدن گام دوم انقلاب وجود دارد.

برای تحقق گام دوم انقلاب باید به گام اول انقلاب نگاه کنیم آیه وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا در قرآن کریم آیه ای محکم برای بیان تکیه  مردم به ولایت بعد از توکل به خدا است.

مردم همواره به عنوان یک رکن مهم و اساسی در همه صحنه ها بوده و هستند؛ نظام انقلاب اسلامی باید به اتکای به خدا و استفاده بهینه و نه ابزاری از اراده ملت‌های پای کار بیاید اگر اراده مردم پای کار آمد قطعاً گام دوم هم به پیروزی خواهد رسید و انقلاب اسلامی به عنوان الگویی برای تمام مردم جهان خصوصاً مستضعفین مانا خواهد بود.

با توجه به اینکه در ایام الله دهه فجر قرار داریم نقش مردم و امام در پیروزی انقلاب را برای ما ترسیم بفرمایید؟

امام یکی از ارکان اصلی درانقلاب بود و رکن بعدی مردم بودند. مردم با هم متحد شدن حول محور ولایت. چرا آقا فرمان آتش به اختیار را صادر کرد چون برخی مسئولان دغدغه ندارند و برخی هم که دغدغه دارند  مسئله ندارند و نمی‌دانند مسئله چیست یک پراکندگی و تشتت و یاس و ناامیدی به چشم می خورد ما و مسئولان باید در این برهه از زمان از انقلاب و امام که یک انقلاب و تحول فرهنگی را با شناخت صحیح ایجاد کرد الگو بگیریم

امام شجاعانه با خلوص نیت مسئله را با بصیرت و فهم درست شناخت و وارد میدان شد و بر طاغوتی که مستکبران زمان از او حمایت می کرند پیروز شدند. الان هم ما باید چشم و گوشمان به فرمان ولایت فقیه باشد اگر مقام معظم رهبری فرمودند حاج‌قاسم حزبی نبود یعنی مثل زمان انقلاب از این مدل و الگوی پیامبر استفاده کنیم حزب الله هیچ تشتتی ندارد اختلاف سلیقه وجود دارد اما اختلاف عقیده ندارند همه یک کلامند شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند.

 امام فرمودند فتح الفتوح انقلاب اسلامی ایران تربیت نفوس مستعده بود حاج قاسم و حججی ها در مکتب امام و انقلاب پرورش یافتند؛ یکی با امام بود یکی در مکتب امام بود، شهدای مدافع حرم و شهدای هسته‌ای با مکتب امام پیوند خورده بودند که هیچ چیز نمی توانست آنها را از امام جدا کند خلوص نیت و ساده زیستی و به دور از اشرافی‌گری آنها در جای جای زندگیشان موج می زد آنها دوست نداشتند دیده شوند و علمدار باشند؛ در جنگ فرهنگی و اقتصادی باید دست به دست هم دهیم.

تحلیل جنابعالی از حضور میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی چیست؟

رهبر عزیزمان فرمودند بعضی ها خواستند بگویند انقلاب در این مملکت مرده و برخی خواستن القا کنند که مردم انقلابی گری ندارد ولی مراسم تشییع شهیدحاج قاسم سلیمانی نشان داد که اگر کسی برای خدا انقلاب کند مغناطیس او سایرین را به خود جلب می کند ما دیدیم انقلاب نه تنها در این نظام نمرده بلکه ما در این انقلاب رشد کردیم، باید میدان باز باشد اگر جوانان راه انقلابی بودن خود را پیدا کنند رویش ها خیلی بیشتر از ریزش ها است.

محسن حججی ها کم نیستند که الگوی آنها حسین فهمیده ها بودند ما در دوران نبرد از این افراد کم نداشتیم و اکنون در این برهه از زمان خیلی بیشتر داریم که منتظرند زمان به آنان داده شود تا حماسه ای دیگر خلق کنند.

با توجه به فرا رسیدن چهلیمن روز شهادت سرداردلها شهید حاج قاسم  سلیمانی تحلیل جنابعالی از حضور میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی چیست و برای تربیت جوانانی همچون سلیمانی چه باید کرد؟

باید ببینیم شهریاری ها و حججی ها چگونه تربیت شدند انقلاب یک موجود زنده است و نیازهای خودش را خودش به وجود می آورد اما باید سد راه نباشیم موانع را برداریم انقلاب جوشش دارد و زاینده است و ما باید مسیر را درست تشخیص دهیم.

اتکای ما به پول و سلاح نیست؛ اتکای امام انقلاب به مردم و اراده و اتحاد مردم بود، که باید این مهم تقویت شود. خیلی از دانشجویان دز زمان شهادت شهدای هسته ای رشته‌های خود را عوض کردند و میدان مین بزرگ به وجود آوردند چون فطرت های پاک انسان های آزاده تشنه مبانی انقلاب است باید خودمان کنار رویم و موانع را کنار بگذاریم همانگونه که در مراسم تشییع پیکر مطهر شهید سلیمانی همه یکصدا گفتند ما یک حاج‌قاسم هستیم.

 

 

 

 


 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 468

بازدید های دیروز 440

بازدید های این هفته 4712

بازدید های این ماه 19207

مجموع بازدید ها 1356442