مصطفی غرباء، عضو جنبش اسلامی نیجریه گفت: با توجه به فرهیختگی شیخ زکزاکی و اینکه او به دنبال احقاق حق ملت نیجریه و بیدار کردن ملت نسبت به حقوقشان است، دولت نیجریه از او واهمه دارد و وی را در قالب‌های مختلف سرکوب می‌کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، مصطفی غرباء، عضو جنبش اسلامی نیجریه در همایش محور مقاومت انقلاب اسلامی ایران و انقلاب در نیجریه که در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری مرکزی برگزار شد گفت: انتظار ما از جمهوری اسلامی و رهبر ایران تشریح وضعیت کنونی ما برای مردم جهان است، چراکه دشمنان ما با تمام توان اخبار کذبی را در خصوص شیعیان نیجریه و شیخ ابراهیم زکزاکی منتشر می‌کنند و ما خوستاریم تا اخبار صحیح اطلاع‌رسانی شود.

وی در خصوص شخصیت شیخ ابراهیم زکزاکی و نحوه تأثیرپذری رهبر شیعیان نیجریه از امام راحل اظهار کرد: شیخ زکزاکی که در یکی از دانشگاه‌های بزرگ نیجریه تحصیل می‌کرده و در انجمن اسلامی آن به فعالیت سیاسی مشغول بوده است، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و در اولین سالگرد پیروزی آن، با اندیشه‌های امام خمینی(ره) آشنا می‌شود.

غرباء افزود: دوران دانشجویی شیخ زکزاکی با پیروزی انقلاب اسلامی همزمان بود. ایشان تحت تأثیر تفکرات امام خمینی(ره) قرار گرفت و پس از این آشنایی در منطقه زاریا که در شمال نیجریه واقع است مدرسه مکتب اهل‌بیت(ع) را برپا کرد.

وی ادامه داد: شیخ زکزاکی در اولین دیدار خود با امام خمینی(ره) سؤالاتی در خصوص اهل‌بیت(ع) از ایشان می‌پرسد و امام نیز پاسخگوی بودند و همین دیدار باعث تأثیرپذیری زیاد شیخ از امام می‌شود. پس از این دیدار شیخ زکزاکی تفکر انقلاب اسلامی و بحث ولایت‌فقیه را در مدت زمان بسیار کوتاهی در کشور های همسایه و کشور نیجریه و در میان مردم منتشر می‌کند.

غرباء تصریح کرد: شیخ زکزاکی به واسطه رفتار انسانی و اخلاقی خود تفکر شیعه را در کشور نیجریه گسترش داد و توانست در مدت ۲۵ سال حدود ۱۵ میلیون نفر را به دین اسلام و مذهب شیعه جذب کند.

عضو جنبش اسلامی نیجریه بیان کرد: حمله دولت نیجریه به شیعیان این کشور نشان از ترس و واهمه آنان از افزایش آمار شیعیان و انتشار تفکر انقلابی دارد. با توجه به فرهیختگی شیخ زکزاکی و اینکه او به دنبال حقوق ملت نیجریه و بیدار کردن ملت نسبت به حقوقشان است، دولت نیجریه از او واهمه دارد و وی را در قالب‌های مختلف سرکوب می‌کند.

مصطق غرباء ادامه داد: دولت آل سعود مرکز و دانشگاه‌های زیادی را در این کشور برای آموزش وهابیت تأسیس کرده که با وجود این نیروهای آموزش دیده مشکلات شیعیان نیجریه بیشتر هم می‌شود.

وی افزود: برخی از افراد که در عربستان آموزش وهابیت می‌بینند پس از بازگشت به کشور به عنوان امام جماعت مساجد و سخنران اقدام به انتشار تفکر وهابی می‌کنند. در این رابطه کتاب‌های زیادی توسط دولت عربستان به زبان نیجریه ترجمه و به سهولت در اختیار مردم قرار گرفته است.

غرباء اظهار کرد: خوشبختانه شبکه‌های تلویزیونی که تحت نظر انقلاب اسلامی ایران فعالیت می‌کنند در نیجریه قابل مشاهده است که از آن جمله می‌توان به شبکه العالم اشاره کرد که با تبلیغ مکتب اهل‌بیت(ع) از مکتب شیعیان دفاع می‌کند.

وی گفت: در کشتار جمعی سال ۲۰۱۵ حدود ۷۸۰ نفر از شیعیان کشته شدند که سه تن از پسران شیخ ابراهیم زکزاکی نیز در جمع این شهیدان بودند، همچنین در این حادثه تعداد زیادی از زنان نیز شهید و یا مفقودالاثر شده‌اند.

غربا در بخش پایانی سخنان خود یادآور شد: مردم دنیا به ویژه شیعیان ایران باید مردم دیگر کشورها را از وضعیت شیعیان نیجریه مطلع کنند، با توجه به اینکه رسانه‌های غربی و دشمنان ما با تمام وجود اخباری غیر واقع و شنیع راجع به شیخ زکزاکی و شیعیان نیجریه در دنیا مخابره می‌کنند، نیاز است تا مردم ایران اخبار صحیح را به گوش مردم دنیا برسانند تا همه بدانند چه بلایی بر سر شیعیان نیجریه آمده است.

.


 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 455

بازدید های دیروز 440

بازدید های این هفته 4699

بازدید های این ماه 19194

مجموع بازدید ها 1356429