به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی،حجت الاسلام قربانپور مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، در خصوص آسیب های حاشیه نشینی در گفتگو با روابط عمومی این اداره کل گفت: توسعه روز افزون مناطق شهری در دوره کنونی به صورت چشم گیری  اتفاق می افتد که بخشی را می توان ضرورت شرایط کنونی زندگی دانست لیکن بخش اعظمی ناشی از عدم توازن ارائه خدمات به مردم در مناطق مختلف شهر و روستا یا شهرستانی بزرگ و کوچک است.

حجت الاسلام قربانپوراذعان کرد: وقتی مناطق دور دست از خدمات در حوزه های سلامت ،اشتغال، بازار کار و خرید و فروش و رشد اقتصادی حتی مباحث فرهنگی محروم بمانند طبیعی است که عده ای به ناچار از زادگاه خود کوچ می کنند تا شاید در اطراف شهرها جایگاهی برای خود دست و پا کنند. 

 مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: در ادامه این نقل و انتقالات و کوچ ها عده ای به دلیل عدم تمکن ناگزیر به حاشیه شهرها می روند و در نهایت پدیده حاشیه نشینی تحقق می یابد بهر حال این معضل مسئولین را دچار مشکلاتی می نماید و آسیب های گوناگونی دارد.

وی  به هم ریختگی پیوند و اصالت فرهنگی  را یکی از مشکلات حاشیه نشینی دانست و عنوان کرد: در زمینه های گوناگون اخلاقی ، اجتماعی عدم رعایت ضوابط و قوانین حتی اشاعه منکرات اخلاقی هر کسی با هر عقیده و فرهنگ خاصی در یک منطقه حضور پیدا می کنند که پیوند عاطفی و فرهنگی قبلی هم وجود نداارد بنابراین از هم گسیختگی جدی بوجود می آید که حل آن زمان زیادی لازم دارد.

حجت الاسلام قربانپور ادامه داد: کمبود امکانات رفاهی ،نداشتن سرپناه مناسب که گاهی به حلبی آباد هم مشهور می شود یا نداشتن جای تفریحی و تردد مناسب و عدم وجود ابزار مورد نیاز زندگی  اولیه حاشیه شهر را دچار آفت سنگین اجتماعی و اخلاقی کرده است.

این مسئول فرهنگی گستردگی  اعتیاد و منکرات اخلاقی و اجتماعی را از دیگر آسیب های حاشیه نشینی برشمرد و اظهار کرد:عدم شرایط مناسب شغلی و درآمدی و حتی عدم ضوابط قانون ایجاد و توسعه اماکن حاشیه نشینی  از جله دلایلی است که این مشکلات را فراهم کرده است.

حجت الاسلام قربانپور در پایان خاطرنشان کرد:با وجود همه مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور ضرورت دارد که مدیریت نظام در کشور اسلامی در جهت رشد مناطق روستایی و کم برخوردار تلاش کند و در جهت ساماندهی حاشیه نشینی اقدام عاجل نماید تا از این معضل رهایی پیدا کنند.

 

 

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 371

بازدید های دیروز 502

بازدید های این هفته 1414

بازدید های این ماه 17024

مجموع بازدید ها 1186658