به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، حجت‌الاسلام نیشابوری در خصوص اهمیت اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر،این فریضه را ضامن اجرای همه واجبات دانست و گفت: اسلام برای حفظ سلامتی و اصلاح ‏جامعه دو اصل امر به معروف ونهی از منکر را قرار داده است و بر همه واجب است که امر به معروف و نهی ازمنکر کنند‎.

وی با بیان اینکه اهداف قیام امام حسین(ع) که همان نماز و امربه معروف بود عنوان کرد باید این دو هدف به طور صحیح در بین مردم به‌ویژه جوانان ترویج شود.

حجت‌الاسلام نیشابوری توجه به ظرفیت افراد را در اجرای این امر مهم بیان وافزود:علاوه بر ایمان، توجه به روحیات، قدرت تحمل و میزان شوق و ذوق و حوصله افراد، در دعوت به خوبی ها و یا دور کردن از زشتی ها مهم است. ممکن است افراد سالخورده قدرت تحمل یک یا دو ساعت سخنرانی یا پند و اندرز را داشته باشند، اما نوجوانان چنین تحملی را ندارند. در روایتی آمده است: مردی به پیامبر اکرم(ص) عرض کرد: ای رسول خدا! امام جماعت ما آن قدر نماز را طول میدهد که به سختی می توانم نماز را بخوانم. پیامبر(ص) آن روز با حالتی عصبانی در موعظه ای فرمود: ای مردم! شما، دیگر مردمان را فراری می دهید. هر کس با مردم نماز می خواند باید نماز را مختصر برگزار کند که در میان آنان مریض و ناتوان و کسی هست که به دنبال کاری است.

امام جمعه آشتیان ادامه داد اصل دیگر در اجرای فریضه امر به معروف بهره گیری از روش های غیر مستقیم است. چراکه بعضی افراد تحمل شنیدن اندرزها و یا انتقادهای مستقیم را ندارند، از این رو باید برای اصلاح رفتار آنان از روش غیر مستقیم استفاده کرد.

وی در پایان به دیگر اصول اجرای فریضه امربه معروف همچون ریشه یابی و درمان مشکلات،بهره گیری از فرصت،برخورد دور از تبعیض،خوشرویی ونرم خویی و...اشاره وبه تبیین آنان پرداخت.

 

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 96

بازدید های دیروز 334

بازدید های این هفته 1390

بازدید های این ماه 16308

مجموع بازدید ها 1141731