به گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی، محمد آسنجرانی سرپرست نمایندگی فرهنگی تبلیغی فراهان در گفتگو با روابط عمومی این نمایندگی گفت: میرزا تقی‌خان فراهانی در سال هزار و صدو هشتاد و شش هجری شمسی در روستای هزاوه دیده به جهان گشود.

آسنجرانی اظهار داشت: امیرکبیرپشت درب کلاس شاهزادگان علم آموخت وبا به تخت نشستن ناصرالدین شاه ،صدراعظم ایران شد .وی همسر عزت‌الدوله ، خواهر ناصرالدین‌شاه و صدراعظم ایران بود.

وی تصریح کرد : امیرکبیر برای استقلال ،خودکفایی وتوسعه کشور تلاش فراوان کرد.تاسیس دارُالفُنون ، انتشار روزنامه وقایع اتفاقیه و رسیدگی به وضع مالیه دربار،حذف القاب وعناوین وقطع دست درباریان ار بیت المال از مهمترین اصلاحات واقدامات امیر کبیر در دربار ایران بود.اصلاحات امیرکبیر اندکی پس از رسیدن وی به صدارت آغاز شد و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه یافت. مدت صدارت امیر کبیر سی و نه ماه بود.

سرپرست نمایندگی فرهنگی تبلیغی فراهان ادامه داد:عوامل دربار واستعمار که منافع خود را در خطر می دیدندبرای عزل وقتل امیرکبیر تلاش کردند.امیرکبیر پس از این که با توطئه اطرافیان شاه از مقام خود برکنار و به کاشان تبعید شد ، در حمام فین به دستور ناصرالدین شاه به شهادت رسید. پیکر امیرکبیر پس از سال‌ها خاکسپاری در ایران، به همت همسرش که خواهر ناصرالدین شاه بود به کربلای معلی منتقل شد.

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 168

بازدید های دیروز 574

بازدید های این هفته 1342

بازدید های این ماه 13431

مجموع بازدید ها 1202353