اراده ملی پیشران تحول و پیشرفت کشور

...انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدّت تحقیر شده و بشدّت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛ در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم سالاری تبدیل کرد و عنصر اراده ی ملّی را که جان مایه ی پیشرفت همه جانبه و حقیقی است در کانون مدیریّت کشور وارد کرد؛ آنگاه جوانان را میدان دار اصلی حوادث و وارد عرصه ی مدیریّت کرد؛ روحیه و باور «ما میتوانیم» را به همگان منتقل کرد؛ به برکت تحریم دشمنان، اتّکاء به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد.        

             ( بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب22 بهمن 97)

بیانیه گام دوم، اگرچه خطاب به ملت ایران صادر شده اما در جای‌جای متن بیانیه، روی سخنش با جوانان است و بار تحقق گام دوم انقـلاب را بر دوش ایشان که محور امیدها و حرکت‌ها هستند، قرار داده است بر این اساس، مخاطب اصلی برای تبیین بیانیه نیز جوانان خواهند بود. بیانیه گام دوم، دعـوتی فراگیر از جوانان است که آنان را بیش از پیش به میدان‌داری پیشبرد نهضت، فـرامی‌خواند. این دعوت، باید به‌صورت گسترده در گفتگو با جوانان اعلام شود و فراخوان رهبری مبنی بر حضور جوانان در مدارهای مدیریتی و عملیاتی مهم و کلان، ابلاغ شود.

 

اما روی دیگر این دعوت، متوجه عموم ملت ایران است. ملتی که اگر به مهمترین سرمایه‌اش، یعنی نیروی جـوان مؤمن، دانا و پرانگیزه، اعتماد نکند و راه را برای ظهور و بروز این سرمـایه بی‌بدیل باز نکند، عملاً از حرکت به قله افق های بلند محروم   ‎‌خواهـد ماند. لـذا می‌بایست این سرمـایه انباشته را پیش چشم همگان آورد و این تجـربه تاریخـی ملـی را یادآور شد که کورترین گره‌ها به دست جوانان مؤمن انقلابی، بازشدنی است؛ همان‌طور که تاکنون نیز چنین بوده است.

رهبر معظم انقلاب « حفظه الله» در بیانیه‌ی مهم و راهبردی خود به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت پرداختند و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان‌ها، خطاب به جوانان و آینده‌سازان ایران مقتدر، الزامات این جهاد بزرگ را در چند بخش بیان کردند که داشتن اراده ملییکی از مهمترین موارد اشاره شده از سوی ایشان بود.

اراده ملی و عمومی ، در حقیقت پیشران تمام تحولات در جامعه است که برای تقویت آن می بایست با تمام عواملی که این اراده را سست و یا ضعیف می نماید مبارزه کرد.یکی ازمهمترین عوامل ،نداشتن امید به آینده و یأس و ناامیدی است . یکی از اهداف راهبردی دشمنان در جنگ نرم علیه انقلاب و جمهوری اسلامی، ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سؤال بردن و یا کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است. دشمنان تلاش می‌کنند تا از طریق قدرت رسانه‌ای خود، جلوی درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی از سوی جوانان ایرانی را گرفته و با نوع واقعیت‌پنداری برای آنان، در پشتوانه‌های مردمی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی خلل وارد سازند.

 بخشی ازبیانات رهبر در دیدار جمعی از دانشجویان ( 12 ماه رمضان- سال 97 -حسینیه امام خمینی « رحمه الله» )

.....اینکه من بارها میگویم فردا مال شما است و شما خودتان را باید آماده کنید برای مدیریّت فردا، این تعارف نیست، این شوخی نیست، این واقعیّت است؛ البتّه مراقب باشید که بر همین صراط مستقیم پیش بروید؛ یعنی همین انگیزه را حفظ کنید. خیلی‌ها بودند و هستند که یک روز با شور و احساس و هیجان حرف میزدند، بعد مثلاً در شرایط دیگری، شکل دیگری شدند؛ مراقب باشید این‌جوری نشود؛ یعنی حرکت، یک حرکت مستمر، خستگی‌ناپذیر، با تکیه به کمک الهی و به امید رسیدن به ثواب الهی [باشد]؛ این‌جوری حرکت بکنید که آن‌وقت حرکتتان در جهت درست باقی خواهد ماند؛ آن‌وقت فردای این کشور که دست شماهایی است که امروز دارید به اوضاع انتقاد میکنید، فردای خوبی خواهد بود؛ با همین انگیزه وقتی شما [پیش] بروید، طبعاً فردای بهتری خواهد بود. خب، پس نتیجه تا حالا این است که با اینکه در بیانات، انتقاد و اعتراض و گله‌گزاری وجود داشت امّا جلسه، مجموعاً حامل یک مژده‌ی بزرگ، یک بشارت بزرگ، یک امیدواری بزرگ است؛ یعنی نشان میدهد که جوانهای ما -لااقل یک جریانی از جوانهای دانشجوی ما- دارای انگیزه، دارای ایمان، دارای غیرت و عازم بر اقدامند؛ این بسیار چیز خوبی است؛ این جلسه‌ی ما، این را نشان دادکسانی که ناامید‌ند نسبت به آینده، نگاه کنند به این وضعیّت و تصحیح کنند فکر خودشان را.......

بخشی از فرمایشات رهبر انقلاب در مجامع مختلف در خصوص عزم و اراده ملی :

امروز جمهورى اسلامى مسلح به سلاحى است كه از سلاح اتمى بالاتر و برنده‌تر است و آن، سلاح اراده و ايمان مردم و حضور و همراهى آنها با دولت است، كه سلاح بزرگ ماست.        

                       بیانات در دیدار کارگزاران نظام 11/8/1382‌

 

اگر ملتی از ایمان برخوردار بود و بااراده بار آمد و قدرت تصمیم‌گیری به او تعلیم داده شد، در همه‌ی میدانها در میدان سیاست ، در میدان مبارزات فرهنگی و مبارزات نظامی پیروز است.   

    بیانات در مراسم افتتاحیه‌‌ی مانور فرهنگی ـ ورزشی جانبازان و معلولان15/6/1376

 

هر ملتی، اگر حاضر شد از شرف ملی، اقتدار ملی و اراده‌ی ملی چشم بپوشد، در ورطه‌ی ضعف بی‌پایان و وادی‌یی كه آخر آن معلوم نیست، لغزید

                                                                            بیانات در دیدار اعضای مجلس خبرگان 25/4/1369

اگر ملت بر چيزى مصمم شد و پاى آن حرف ايستاد، هيچ قدرتى در دنيا قادر نيست كه بر اين اراده‌ى متحد ملى فائق آيد.

بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم ‌در آستانه انتخابات‌ مجلس خبرگان 22/9/1385

 

این کشور با عزم و اراده‌ی مستحکم شما که از ایمان دینی برخاسته باشد، میتواند روزبه‌روز مقتدرتر بشود.

 

بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان و خانواده‌های شهدا   12/8/1388ا

 

هیچ حادثه‌ی بزرگی، هیچ مانع بزرگی، هیچ قدرت بزرگی وجود ندارد كه بتواند در مقابل اراده‌ی راسخ یك ملّت مقاومت كند

                               بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی  28/11/1392

 

تردیدی نیست امـروز که مـردم عزیز کشورمان به جهت افـزایش چشمگیر سطـح دشمنی دولتمـردان آمریکا با انقـلاب اسلامی درگیر مشکلات اقتصادی هستند؛کلیه کارگزاران نظام اسلامـی از جمله دولتمردان تدبیر و امیـد همه تـلاش خود را مصروف داشته اند تا مشکلات اقتصـادی و معیشتی مردم کاهش یابد. با این همـه، ملت همیشه در صحنه ما همـواره نشان داده اند که باعزم راسخ و اراده ای که دارند با این مشکلات میدان را به دشمن واگذارنمی کنند، انقلاب را از آن خودمی دانند      و اجازه دست اندازی به آرمان های خود را نخواهند داد.

«عـزم یا روحیه ملی یکی از عناصر مهم قدرت محسوب می شود به نظر هانس مورگنتا ( نظریه پرداز سال 1967) روحیـه یا عـزم ملی درجـه ای از تصمیم افراد یک جامعه است که از طـریق آن ، سیاست خـارجی دولت خود را در زمان صلح یا جنگ پشتیبانی می کند.

عزم ملی را می توان به تمایل و رضایتی که در ضمیر عده زیادی از افراد کشور پیدا می شود تا منافع کشور را برتر از منـافع ومصـالح شخصی خود بشمارند نیز تعـریف کرد. چشم پوشی از منـافع شخصی وحمایت از دولت بدون تردید اثر مهمی در قدرتمندی کشور برای نفوذ و تاثیر گذاشتن بر رفتار کشورهای دیگر دارد. عـزم ملی می تواند بر تمام شؤون یک ملت مانند کشاورزی ، صنعت، سیاست و قدرت نظامی تاثیر گذار باشد.

وجـود عـزم ملی ویا فقدان آن می تـواند باعث پیـروزی هاو یا شکست های بزرگ شود بنـابراین دولت ها باید سعی کنند موافقت مردم خودرا نسبت به اهداف وسیاست های داخلی و یا خارجی جلب نمایند زیرا اکثر مردم وطن خود را دوست دارند و اگر احساس کنند که حکومت مظهـر کامـل و واقعـی اراده ملت است و در راه منـافع ملی گام بر می دارد حاضرند حتی بر خـلاف منافع شخصی خود ، در راه مقـاصد و اهـداف ملی کمال فداکاری و گذشت را بنمایند.»برگرفته از مقاله آقای حسن تلاشان ( تابستان 85) با عنوان نقش سازمانهای مردم نهاد در تقویت عزم ملی برای حمایت از دست یابی به فناوری هسته ای مقـام معظم رهبری در بیانات خـود، یک نقش و اهمیت بالایی برای مردم قائل شدند. به نظر ایشان، صاحب و مالک کشور، مردم هستند و انجام کارها باید به دست مردم سپرده شود .تجـربه این چند ساله نیز نشان داده است که «از اول انقـلاب تا امروز هر وقتی هر کاری را محول به مردم کردیم، آن کار پیش رفته است. هر کاری را انحصاری در اختیار مسئولان و رؤسا و مانند این‌ها قرار دادیم، کار متوقف مانده است. ... اگر متوقف نمانده است، کُند پیش رفته است؛[اما کار دست مردم که افتاد، مردم کار را خوب پیش می‌برند»].

(بیانات مقـام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان، 29/11/1393)

 
مقام معظم رهبری معتقدند که این شیوه سپردن کار به دست مردم و به سرانجام رسیدن کارها، فقط مخصوص کشور ایران نیست؛ بلکه در هر کشوری، از جمله لبنان و فلسطین، وقتی صحنه عمل با برنامه‌ریزی و نیت هدف‌دار در اختیار مردم قرارداده می‌شود، انگیـزه‌های مردمی و نیز نیروهای متنـوع و متکثر مردمی، کارها را به پیش خـواهند برد. این بیان مقام معظم رهبری موید این است که از منظـر ایشان کارآمدی جمهوری اسلامی در گرو این است که کارها به مردم محول شده از طریق ایشان پی گرفته شود. کارآمدی مدنظر رهبر انقلاب گویی «کارآمدی مـردم بنیاد » است. و با مردم و اراده و فعالیت ایشان جمهوری اسلامی به پیش می‌رود. این امر نشان از این دارد که استراتژی رهبر انقلاب برای عبور از شرایط فعلی «کارآمدی مردم نهاد و مردم بنیاد» است. الگویی که پیش‌تر در زمـان امام (ره) در مقطـع انقلاب اسلامـی و دفـاع مقـدس و فعالیت ‌های جهـاد سازندگی مثمر ثمر و نتیجه بخش بودن خود را نشان داد.

حال با تاکید بر آنچه گفته شددر فرمایشات مهم رهبری، چند نکته قابل برداشت و شایسته توجه ویژه است:

 
اول: سپردن کارها به مردم، یکی از اهداف انقلاب و امام خمینی (ره) بوده است که تا به حال چندان به آن عمل نشده است و یا برخی از امور خاص به مردم سپرده می‌شد. در صورتی که اگر همین مردم و نیروی عظیم مردمی نبودند، انقـلاب اسلامـی ایران به پیروزی نمی‌رسید؛ همچنان که رمز مقاومت و پیروزی لبنان و فلسطین نیز در بهره‌برداری از همین نیروهای مردمی و جهت‌دهی و هدف‌دهی به آنان است.

 
دوم: برای شکوفایی و پیشرفت کشور و عبور از موانع و بحران‌ها، که هم اکنون هدف اساسی و اصلی نظام جمهوری اسلامی است، باید کارها را در صحنه‌های گوناگون به مردم سپرد؛ چرا که سرنوشت کشور در دست این قشر است و اگر قـرار است هر برنامه‌ای در کشور اعمـال شود، از جمله اقتصـاد مقاومتی، همکاری و همراهی و عزم و اراده ملی مردم لازم است؛ والا هر اقـدامی از سـوی مسئولان که قشر کوچکی از بـدنه نظام هستند، محکـوم به شکست خواهـد بود. از این رو، واگـذار کردن هدف‌دار کارها به مردم، هم ضامن پیشرفت کشور و عبور از موانع و چالش‌ها و بحران‌ها می‌شود و هم ضامن ثبات و پایداری جامعـه و نظام می‌شود؛ زیرا مردم نسبت به کشـور و جامعـه‌ای که خود ساخته‌اند و آبادی و پیشرفت آن را برعهـده دارند، احساس مسئولیت می‌کنند...

 
در نتیجه، می‌توان گفت که مردم علاوه بر اینکه صاحب حق و تکلیف در نظام اسلامـی هستند، لیکن مسئولین بایستی  برای داشتن ایرانی آباد، با عزت و اقتـدار از همین نیروی عظیم مردمی بهره برده و  در این باره باید زمینه‌سازی و بسترسازی کنند و با تحـریک انگیزه‌ها و جهت‌دهی به آن‌ها، زمینه پرورش این نیـرو را به وجـود آورند. در واقـع ، مـوتور حـرکت اراده ملی ، انگیـزش است و مسئـولان و دست‌اندرکاران مـرتبط باید اولاً بر اساس بینش و مبـانی اسلامی برای انگیزش‌ها جهت الهی تعریف کنند و ثانیاً این انگیزش‌ها را با محرک‌های صحیحی به حـرکت در آورند و ثالثاً با برنامه‌ریزی هدفمند،  از این نیـروی عظیـم به صحنه آمده، بهترین نتـایج را بهره‌برداری کنند. از این رو، نظام سیاسی‌ای که مردمش در صحنه‌ها حضـور داشته باشند و علاوه بر این، امورات و انجام کارها را در اختیار بگیرند، حتماً سربلند، باعزت، بااقتدار و پیشرفته خواهد بود و افـق و آینده‌ای روشن در انتظارش است .

مهین غلامی

کاررشناس آموزش اقشار تاثیرگذار

اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 206

بازدید های دیروز 975

بازدید های این هفته 1793

بازدید های این ماه 17328

مجموع بازدید ها 1329672