اقتصاد مقاومتی

   اقتصاد اساسی ترین محوری است که دشمنان این مرز و بوم به ویژه در چند سال اخیر در دستور کار خود قرار داده اند و در این راستا بسیاری از تحریم های یک جانبه و غیر انسانی را به عناوین مختلف جهت ضربه زدن به اقتصاد کشور تحمیل کرده اند.

مقام معظم ر هبری دامت برکاته بر این اعتقادند که یکی از راههای گذر از شرایط حساس و سرنوشت ساز کنونی کشور ، جدی گرفتن مسئله اقتصاد مقاومتی است ؛اقتصاد مقاومتی، افتصادی است فعال و پویا مبتنی بر دانش روز و سرمایه بومی با تأکید بر مزیت های تولید داخل و دفع موانع پیشرفت و کوشش در مسیر حرکت و تلاش که موجب خود اتکایی کشور و کاهش وابستگی ها می شود.

برای آن که مفهوم اقتصاد مقاومتی بیشتر مشخص شود لازم است به تعریف مفهوم اقتصاد ، اقتصاد اسلامی  و  مقاومت بپردازیم واژه اقتصاد به معنای اعتدال و میانه روی است  .

« و علی الله قصد السبیل »« بر خداست که راه اعتدال را بنمایاند »سوره نحل آیه 9

در اقتصاد اسلامی نیز رفتارهای انسانی مورد بررسی قرار میگیرد و هنگامی می توان به صورت کامل به آن دست یافت که نظام اقتصادی اسلام برای افراد یک جامعه روشن شده و نهادهای اقتصادی آن در جامعه پایه گذاری شود.

مقاومت در عرصه های مختلف قابل تعریف است:

·         مقاومت در عرصه نظامی

·         مقاومت در عرصه سیاسی

·         مقاومت در عرصه فرهنگی

·         مقاومت در عرصه اقتصادی ( اقتصاد مقاومتی)

مقاومت از دیدگاه قرآن کوششی برای بازگرداندن چیزی به حال طبیعی خود است و دو رکن اساسی را برای مقاومت بر می شمارد:

·         ایمان راسخ و عمیق 

·         استفاده از تمام توان مالی

 در خصوص ایمان راسخ باید گفت هر که به جیزی ایمان داشته باشد، بدون تردید در راه به دست آوردن آن جان فشانی می کند و اگر کسی به مقاومت ایمان داشته باشد از همه چیز خود بخاطر آن می گذرد ؛ انسان مقتصد موفق  باید تمام توانایی های بشری خود را  به کار بگیرد تا در این مسیر پیروز شود.

هدف از مقاومت در قرآن کریم ایجاد تعادل و توازن در انسان و جامعه انسانی ، تقویت روحیه ایثار و فداکاری ، حفظ کرامت و عزت نفس ،حفظ وحدت  و همدلی بین افراد جامعه ، اجرای عدالت ، نابود کردن  کفر و باطل ، حفظ عزت اجتماعی ، ریشه کن کردن فساد ، همراه کردن  راههای پیشرفت انسانها به سوی معبود ، حفظ استقلال وطن و دفاع از مظلوم در برابر ظالمان است.

به هر حال اصلاح امور  با هوشیاری به دست می آید . «ان الله لا یغیر بقوم حتی یغیر ما بانفسهم ...» « خداوند حال هیچ قومی رادگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خودآن قوم حالشان را تعییر دهند ...» سوره رعد ایه 11

 مبانی اقتصاد مقاومتی :

ایمان : یکی از مبانی اقتصاد مقاومتی ایمان است ؛ ایمان مهمترین پشتوانه اجرایی اخلاق است که نقش اثرگذاری  را در سالم سازی  و رشد اقتصادی ایفا می کند ؛ اهل ایمان در شرایط سخت اقتصادی ناامید نشده و دست از کار و تلاش خود بر نمی دارند

« الشیطان یعد کم الفقر و یأمرکم بالفحشاء و الله یعدکم المغفره منه و الله واسع علیم»« شیطان وعده فقر می دهد وشما را به کارهای زشت و خساست وادار می کند و خداوند به شما وعده احسان و مغفرت می دهدوخداوند دارای فضل بی منتهاو به همه امور جهان آگاه است.  سوره بقره ایه 268

نشاط و شادابی :

نشاط و شادابی به معنای سرزنده ، سرحال و پر کار بودن است که آثار آن در چهره و رفتار شخص مشخص باشد؛ در صورتی که هر یک از افراد جامعه با نشاط و سرزنده وارد عرصه کار و تلاش شوند تأثیر مثبت آن بر انجام کار مضاعف خواهد شد.

شجاعت و خطر پذیری :

لازمه حماسه اقتصادی ، وجود افرادی شجاع و خطر پذیر است ؛ افراد محافظه کار به دنبال حفظ وضعیت موجوداند و به خلق روشهای جدید نمی پردازند، این گونه افراد در زمره مقتصدان مقاومتی نخواهند بود .« ایها الناس لا تستوحشوا قپفی طریق الهدی ... »« اگر در اقلیتید و اکثر مردم دنیا با شما بد هستند و راهتان را قبول ندارند وحشت نکنید و از راهتان باز نگردید. نهج البلاغه خطبه 201

نظم و انضباط

از دیگر مبانی اقتصاد مقاومتی نظم و انضباط اقتصادی است یعنی سامان بخشیدن امور مشیتی و زندگی و نظام دادان به تولید ، توزیع و مصرف است.

اتحاد و انسجام ملی :

اتحاد و انسجام ملی از مبانی اولیه « اقتصاد مقاومتی» است، همه مردم باید در داشتن مبانی اقتصاد مقاومتی سهیم بوده و همدیگر را یاری کنند. .بدون اتحاد مردم هر گونه تلاشی در جامعه ناتمام  می ماند ؛ وحدت میان مردم و ارکان حکومتی یعنی قوه مجریه ،مقننه و قضائیه لازمه تحقق حماسه آفرینی در مسئله اقتصاد است.

     « واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا»سوره آل عمران آیه103                                                                                                                                                                                                                                  

« همه قیام کنند برای این که مملکت را از این فلج اقتصادی نجات دهند، اگر مملکت شما در اقتصاد نجات پیدا نکند و وابستگی اقتصادی داشته باشد همه جور وابستگی دنبالش می اید . وابستگی سیاسی وابستگی نظامی و ... پیدا می کنیم »حضرت امام ره صحیفه نور – جلد 11 ص 117

  الزامات اقتصاد مقاومتی :

1-     مشارکت مستقیم مردم

2-     امنیت اقتصادی

3-     ارزش گذاری کار و تولید

4-     دانش بهینه و کافی

5-     تلاش برای سرمایه گذاری

6-     نیازسنجی

7-     عدالت محوری

8-     قناعت

9-     تولید با کیفیت داخلی و  مصرف کالای داخلی

10-استفاده از اقتصاد بومی

امید است با دانستن و عمل به این الزامات، شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی و در نتیجه رفع مشکل اقتصادی  و سرافرازی کشور عزیزمان باشیم .   

منابع و مآخذ:

 قرآن کریم ، ترجمه الهی قمشه ای

نهج البلاغه  ، ترجمه مرحوم دشتی                

اقتصاد ، حجت الله سروری

                                                                                                                مریم حسینی

                                                                                     کارشناس فرهنگی امور بانوان استان مرکزی 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 500

بازدید های دیروز 599

بازدید های این هفته 3221

بازدید های این ماه 14778

مجموع بازدید ها 1118660