یکی از مهم ترین نیازهای جامعه، سبک زندگی اسلامی است که قطعا در این زمینه خانواده ها علی الخصوص زن و شوهر نقش اساسی خواهند داشت.

متأسفانه آمار طلاق در کشور ما رشد نگران کننده ای داشته است. علاوه بر آن اتفاق دیگری در حال رخ دادن است و آن طلاق عاطفی است یعنی زن و شوهر با اینکه در یک خانه زندگی می‌کنند آرامش لازم را در کنار یکدیگر ندارند.

زن و مرد برای رسیدن به تفاهم باید در جایگاه خودشان قرار بگیرند یعنی همانی باشند که باید باشند نه آنگونه که دلشان می خواهد.
اسلام نه قائل به مرد سالاری است و نه قائل به زن سالاری، بلکه در نگاه اسلام هر کس باید در جایگاه خودش قرار بگیرد.

در این نوشتار به بررسی ویژگی های زن و مرد موفق در جامعه اسلامی پرداخته می‌شود.

۱-اخلاق پسندیده:
در بیان امام صادق علیه السلام از این ویژگی به "معاشره جمیله"تعبیر شده است. یعنی مرد باید در محیط خانه با خانواده اش خوش برخورد باشد.با اهل خانه اش مهربان باشد.با آنان خوب صحبت کندو نشست و برخاست خوبی داشته باشد به گونه ای که وقتی وارد خانه میشود همسر و فرزندانش از آمدن او به خانه خوشحال شوند.

برخی مردان در محیط خانه غریبه اندو هیچ ارتباط خوبی با افراد خانواده ندارند. اساسا بد اخلاقی سم مهلکی برای خانواده است که موجب از هم پاشیدن شیرازه خانواده میشود.

۲-گشاده دستی سنجیده:
در بیان امام صادق علیه السلام از آن به "سعه بتقدیره"تعبیر شده است. یعنی مرد باید برای اهل خانه اش خوب خرج کند.

مرد نباید بخیل و خسیس باشد. برخی از مردان حتی از خرید لوازم مورد نیاز خانه دریغ می‌کنند.

اگر انسان برای خانواده اش خوب خرج کند خداوند روزی اش را زیاد خواهد کرد. البته خرج کردن به معنای اسراف و تجمل گرایی نیست بلکه بر طرف کردن به موقع نیاز های خانه است. گشاده دستی مرد باعث جلب محبت زن و فرزند می‌شود و جایگاه او در خانواده حفظ خواهد شد.

مدیریت مالی خانواده باید بر عهده مرد باشد تا زن درگیر مشکلات مالی زندگی نشود و در نتیجه از وظایف اصلی خود باز بماند و درثانی باعث کمرنگ شدن نقش پدر در خانه نشود.

طبق آمار ۷۵درصد بزهکاریها در خانواده هایی است که نقش پدر در آن کمرنگ بوده است. اگر مردی در خانه اقتدار نداشته باشد فرزندان هم برای او اهمیتی قائل نیستند و هر کاری دلشان می خواهد انجام می دهند.البته مراد از اقتدار قلدری نیست بلکه به معنای تکیه گاه قوی و مطمئن برای اهل خانه است که در این اقتدار خانم ها می توانند نقش مهمی داشته باشند.

۳-غیرت دینی:
در روایت امام صادق علیه السلام از آن به "غیره بتحصن"تعبیر شده است. در جامعه اسلامی مرد در مقام تکیه گاه خانواده باید غیرتمند باشد.

البته غیرت دینی به معنای تعصب و سخت گیری بیجا نیست بلکه به معنای احساس مسئولیت در برابر خانواده و رعایت حلال و حرام الهی است. آرایش و زیبایی زن مخصوص همسرش است و در نزد او آزاد است که به سر و وضعش رسیدگی کند و همسر نباید در این زمینه سخت گیری بی مورد داشته باشد. ولی هنگام ورود به جامعه یا نزد افراد غریبه باید حدود را رعایت نماید تا زندگی با مشکل مواجه نشود.

*مصادیق غیرت مردان:
الف)جلوگیری از ورود ابزار گناه به خانه
یکی از آسیب های جدی خانواده ها در عصر کنونی ورود ابزار های گناه از جمله ماهواره به محیط خانه است که با کمترین هزینه نابودی یک نسل را فراهم می‌کند.ابزاری که هم باعث بی غیرتی مردان و هم سبب بی حیایی زنان می‌گردد و در نتیجه خانواده را به نابودی می کشاند و فرزندان را بی هویت می نماید. امروز در دنیا سومین قاچاق بعد از سلاح و مواد مخدر، خرید و فروش زن است که نتیجه برنامه های ماهواره ای است.

ماهواره تمدن ساز نیست بلکه تمدن سوز است.اگر خانواده ها بخواهند فرزندانی سالم تربیت نمایند باید از ورود ابزارهای گناه به خانه جلو گیری کنند.

ب)مراقبت از حیا و عفت همسر

اگر مردی این ویژگی را تا قبل از ازدواج ندارد باید بعد از ازدواج در خود ایجاد کند. این حس مردانه است که بعد از ازدواج دوست دارد چتر حمایتی خود را بر روی همسرش بگستراندو همچون دژی محصورش کند تا از تعرض مردان هوس باز در امان باشد. بر عکس زنان که در فکر تسخیر قلب همسرانشان هستند.

بر اساس همین حس محافظت از زن است که مرد تلاش می‌کند عفت و حیای همسرش را حفظ کند و اجازه نمی دهد که زنش با هر وضعی از خانه خارج گردد.

مردان بنده شهوت اند و زنان بنده محبت، زنی که با ظاهر آرایش کرده وارد جامعه می‌شود، شخصیت انسانی اش ناخواسته به ابزار جنسی تبدیل می‌شود؛ لذا هیچ مرد با غیرتی حاضر نیست همسرش ابزار هوس بازی مردان آلوده در جامعه شود.

ج) جلوگیری از احتیاج همسر به دیگران:

مرد باید مراقب باشد که همسرش محتاج دیگران نشود. در مراودات و نشست و برخاستها باید دقت داشته باشد که ارتباطها براساس موازین شرعی باشد تا مشکلی بوجود نیاید. قلب همسر باید فقط در تسخیر شریک زندگی اش باشد و مرد نباید رفتاری انجام دهد تا حسرت زندگی محبت آمیز در دل همسرش بماند و در نتیجه به دنبال گمشده زندگی اش یعنی محبت بگردد و آن‌را در خارج از چارچوب خانه جستجو کند که در این صورت خسارتهای جبران ناپذیری به جایگاه خانواده وارد خواهد شد.

۴- پاکی زبان:
در روایت شریف نبوی (صلی الله علیه وآله) در بیان ویژگی های بهترین مردان آمده است "النقی الطرفین" یعنی مرد باید از دو جهت (زبان و دامن) پاکی داشته باشد. مردی که به همسرش توهین میکند و حرفهای بد و رکیک می زند در طراز مرد اسلامی نیست. باید زن و شوهرها یکدیگر را مودبانه خطاب کنند. در روایات آمده است که حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام وقتی می خواستند همسرشان حضرت زهرا سلام الله علیها را صدا بزنند می فرمدند: «و نفسی لک الفدا» (جانم به قربانت)و آنحضرت نیز در پاسخ می فرمودند: «وروحی لک الفدا». چه بخواهیم و چه نخواهیم تربیت نسل به عهده زنان است، باید به او حرمت نهاد و آرامش داد که یکی از راه های ایجاد آرامش، نیکو سخن گفتن با او به همراه رفتار احترام آمیز است.


حجت‌الاسلام داوود چمانی
معاون فرهنگی،پژوهشی،آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 206

بازدید های دیروز 975

بازدید های این هفته 1793

بازدید های این ماه 17328

مجموع بازدید ها 1329672