روش درست ارتباط کلامی :

یکی از مهمترین و اصلی ترین شیوه های ارتباطی همسران، ارتباط کلامی است.آنان به دلیل زندگی طولانی مدت در کنار هم و داشتن ارتباط سالم در زندگی مشترک، لازم است با یکدیگر ارتباط کلامی داشته باشند.

همه ما راه صحبت کردن و گوش دادن به سخنان یکدیگر را می دانیم،اما باید کیفیت سخن گفتن با همسر یا گوش دادن به سخنان او را افزایش داد. نداشتن روش درست گفت و گوی درست، اغلب همسران با مشکل مواجه می شوند.

به کارگیری روش صحیح گفتگو می تواند روابط میان زن و شوهر را بهبود ببخشد و زندگی زناشویی رابرای آنان لذت بخش کند.

در این بخش به مهمترین ویژگی های یک گفتگوی رضایت بخش می پردازیم.

1-گفت و گو همراه با ادب و احترام:

یک زوج خوشبخت همواره با ادب و احترام سخن می گویند،هیچگاه هنگام گفتگو با خشونت و درشتی با یکدیگر صحبت نمی کنند،سخن همدیگررا قطع نمی کنند،از هرگونه دشنام، تمسخر،سرزنش،سرکوفت و جر و بحث بی فایده می پرهیزند. این گونه رفتارها علاوه بر اینکه دور از شأن انسان است، محبت زن و شوهر را نسبت به همدیگر کاهش می دهد.

امام سجاد علیه السلام می فرماید: «گفتار نیک دارایی را افزون می سازد،روزی را فراوان می کند، مرگ را به تاخیر می اندازد،(انسان) را محبوب خانواده می کند و (او را) وارد بهشت می نماید».

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله : "ای اباذرعیبجو، سرزنشگر و مجادله گر نباش."

2-گفتگوی صمیمانه:

زن و شوهر باید از سر عشق و علاقه و با صمیمیت با هم گفتگو کنند که در اینصورت بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. برخی از مردان بر این باورند که من نمی خواهم همسرم را نگران کنم.پس ترجیح می دهم مشکلات را نزد خود نگه دارم. گرچه این اندیشه از روی صداقت است ولی اشتباه است، زیرا زن اگر احساس کند که شوهرش او را در زندگی همراز و همراه خود می داند، هرگونه فراز و نشیبی را تحمل خواهد کرد.

یکی از مشکلات همسران به ویژه در آغاز زندگی سوء تفاهم است،در آغاز زندگی همدیگر راخوب نمی شناسند و ممکن است واژه ها در نزد هر کدام مفهومی خاص داشته باشد که ممکن است باعث سوءتفاهم شده و بگو مگوهای بی مورد را در پی داشته باشد ،که گفتگوی مستمر به همراه صبر و حوصله می تواند این مسئله را حل کند و مشکل را بر طرف نماید.

 3-توجه به تفاوت زن و مرد در عملکرد کلامی و گنجایش حافظه

در این مورد می توان به دو نکته اشاره کرد و آن را مورد توجه قرار داد.

الف)زنان با صحبت کردن، عقده گشائی نموده و خود را سبک می کنند، به تعبیری حرف زدن در نظر زنان راهی برای حل مشکل است. دلیل اینکه زنان در منزل بیشتر از مردان صحبت می کنند نیز همین است. اما مردان وقتی با مشکل مواجه می شوند از بیان آن خودداری می کنندتا راه حلی برای آنان بیابند.

ب)حافظه جزئی زنان بسیار قوی تر از مردان است. زنان بیشتر  به جزئیات توجه می کنند و مردان بیشتر به مسائل کلی .

توجه به این گونه تفاوت، در برقراری یک ارتباط درست کلامی به همسران بسیار کمک می نماید.

4-گزینش زمان ،مکان و موقعیت مناسب:

یک کلام ممکن است در دو زمان متفاوت، دو گونه اثر و باز تاب داشته باشد.

شما با گزینش بهترین زمان و مکان می توانید حرف خود را در دل همسر بنشانید و به کلام خود نفوذ بخشید.

وقتی شوهر خسته و کوفته به منزل می آید زمان مناسبی برای بیان مشکلات خانه،کمبودها و بازخواستها نیست. او به استراحت و آرامش نیاز دارد، پس از آنکه خستگی اش برطرف شد خود به سمت همسرش خواهد رفت و به حرفهایش گوش خواهد داد،یا وقتی آقایان می خواهند نسبت به همسرشان انتقاد کنند باید مطمئن شوند که زمان مناسبی برای این کار است مثلا در حضور دیگران حتی فرزندان نباشد تا جایگاه او حفظ شود.

5-درست گوش دادن:

یک همسر خوب باید شنونده خوبی باشد، بدون گوش دادن فعال و درست، گفتگوی زن و شوهر به نتیجه مطلوب نمی رسد. خوب گوش دادن ایجاد صمیمیت می نماید.

امام علی (علیه السلام) می فرماید: «خوب گوش دادن را بیاموز، همانگونه که خوب سخن گفتن را می آموزی و سخن هیچ کس را قطع نکن».

گوش دادن موثر، تنها در خاموش ماندن و شنیدن حرفهای همسر خلاصه نمی شود بلکه همراهی و فهمیدن وکمک کردن به همسر در حل مشکلات باید مورد توجه باشد.

پیامدهای گوش دادن فعال به سخنان همسر:

الف) احساس ارزشمندی و عزت نفس همسر را افزایش می دهد.

ب) نشان محبوب بودن همسر نزد شریک زندگی اش می باشد و ارتباط صمیمی و عاطفی را به دنبال دارد.

ج) از بسیاری سوء تفاهم ها و برداشتهای نادرست جلوگیری می کند.

د) احساس رضایتمندی از زندگی را در همسر افزایش می دهد. زیرا غمخواری و همراهی می آفریند.

ه) از کنار کشیدن،گوشه گیری و احساس تنهایی و افسردگی همسر جلو گیری می کند.

و)  او را به گفتن آنچه در ذهنش می گذرد (ناراحتی ها،نگرانی ها،دل خوری هاو...)تشویق می کند و این مایه آرامش روان و صدق و صفای بیشتر خانواده می شود.

6-پرهیز ازگناه

یکی از آفت های گفتگوی صمیمانه، ارتکاب گناه است. نباید گفتگوها به گناهانی چون غیبت، مسخره کردن یا افشای اسرار دیگران سوق پیدا کند که در اینصورت خانواده را از اخلاق و معنویت دور خواهد کرد. بسیاری از دعواها و مشکلات و گرفتاری ها در خانواده ها ناشی از همین مسئله است.

حضرت علی علیه السلام می فرماید: «از غیبت کردن بپرهیز، زیرا خدا و مردم را دشمن تو می نماید و اجرت را ازبین می برد».

به قلم :

                                                            حجت الاسلام داوود چمانی

                            معاون فرهنگی،پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات ا سلامی استان مرکزی

 

 

 

 

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 226

بازدید های دیروز 975

بازدید های این هفته 1813

بازدید های این ماه 17348

مجموع بازدید ها 1329692