عفاف و حجاب ،امنیت اجتماعی و مطالبه شهدا

به مناسبت گرامی داشت روز عفاف و حجاب

مطالعه تاریخ کشورعزیزمان ایران نشان می دهد که غیرت دینی همیشه و در همه ادوار زبانزد عالم بوده است و یکی از مصادیق آن ،احترام به زنان و دختران جامعه است .

هیچ زنی حاضر نیست شخصیتش  خدشه دار شود و هیچ مردی نگاه بیمار بیگانه را به همسر و فرزندانش نمی پذیرد ، اما این که چرا امروز بعضی دختران و زنان ما خود را در معرض نگاههای حرام نامحرمان قرار داده اند  و مردان ما به بدحجابی زنانشان بی توجه اند جای سؤال است .

چگونگی رفتار والدین و دور شدن آنان از نشانه های دینداری ،تحت تأثیر قرار گرفتن تبلیغات دشمنان و معاندان و خائنانی که به اسم آزادی و یا دفاع از حقوق زنان فعالیت می کنند، خیانت بعضی خودی های جامعه به آرمانهای نظام جمهوری اسلامی و سیاست بازی هایی که از حجاب به عنوان یک عامل برای خدشه دار کردن نظام از طریق مخالفان حجاب استفاده کرده اند ، توجه نکردن به درست امر به معروف کردن ، عدم رعایت مراتب امر به معروف و نهی از منکر و عمل نکردن به دستورات دینی از سوی بعضی  منتسبان  به امور فرهنگی،  سبب وضعیت نادرست پوشش و به تبع آن به وجود آمدن بسیاری از آسیبهای فرهنگی و اجتماعی شده است.

زنی که با عدم رعایت عفاف و حجاب خود وارد جامعه می شود ،تنها به خود ظلم نکرده ،بلکه باعث انحراف جوانان نامحرم شده است؛جوانی که به راحتی می تواند در محیط بیرون و یا در فضاهای مجازی ، زنان و دختران را با انواع ارایشهای لباس و چهره ببیند، به راحتی تن به ازدواج نمی دهد و برای داشتن همسر وحس آرامشِ ازدواج،  عجله نمی کند .

مردی که این گونه مدلها را می بیند در صورتی که درجه خود ساختگی اش کم رنگ باشد، دیگر از وضعیت ظاهر همسر خود رضایت ندارد چون همه زیبایی ها را با ظاهر همسر خود مقایسه می کند؛در چنین جامعه ای،  زیبایی ظاهر بر زیبایی های الهی برتری می جوید و معیارهای انتخاب در ازدواج ،کار و ... دستخوش تغییر می شود؛این زنان و دختران نمی دانندکه  چه ظلمی در حق خود و همسرانشان و دوستان خود می کنند.

اینجاست که خداوند برای زنانی که رعایت حجاب و عفاف ندارند مجازات سختی در نظر می گیرید،این مجازات برای بیرون گذاشتن چند تار مو  از روسری یا لباس مدل بازو ... نیست ، برای انحراف جوانان، انحراف جامعه به سوی مظاهر فساد ، خیانت همسران به یکدیگر ، طلاقهای عاطفی ، طلاقهای قانونی و ضربه دیدن فرزندان بیگناه طلاق ، خودکشی فرزندان طلاق ، اعتیاد ، خدشه دارشدن تربیت آنان و سایر انحرافات دیگر  مانند آن است .

آیا وقت آن نرسیده است که کمی فکرکنند که چرا خداوندی که  به  دوستی و مهربانی به زنان و عدم برتری مرد و زن  بریکدیگر و حفظ حرمت مادر و پدر تأکید کرده و بر آسان گرفتن دستوراتش و بخشش تأکید دارد  و «یا من سبقت رحمته غضبه » است  ، از عدم رعایت حجاب  و عفاف زنان نمی گذرد و آنان را چنانچه در حدیث معراج آمده ، به سختی مجازات می کند ؟دلیل آن گناهان و آسیبهایی است که به تبع عدم رعایت حجاب و عفاف آنان پدید آمده است.

ای کاش دختران ما می دانستند که خداوند چگونه به زنان پاکدامن لطف و احسان خود را نشان می دهد و چگونه مردان بهشتی با دیدن همسربا ایمانشان در بهشت او را از میان حوریه های بهشتی می پسندد ؛ آنان نمی دانند که  نماز صحیح، چادر و حجابشان بر اساس روایات در قیامت نوری برای روشنایی آنان در تاریکی  و حتی افزودن نور بهشت می شود .

آیا ما در مقابل این همه روایات و این همه الگوهای درست دینی همچون حضرت زهرا(س )و مادر بزرگوارش حضرت خدیجه س  ، حضرت زینب (سلام الله علیها) وحضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها )و دیگر زنان بزرگ و آزاده جهان مسئول نخواهیم بود ؛آیا ما زنان دانشمند با ایمان و عفیف در طول تاریخ  اسلام و حتی تاریخ کشورمان کم داشته ایم ؟

گروههای معاند همواره این شبهه را ایجاد می کنند که شهدا برای وطنشان و غیرت وطن دوستان کشته شده اند. آنها در مورد نماز هم همین را می گویند که آیا خدا به دو رکعت نماز ما محتاج است ؟ باید به آن ها گفت اگر نماز نباشد ، حجاب نباشد پس چه چیزی از دین برای ما باقی می ماند؟؛آیا خواهران و همسران و مادرانشان جزءغیرت وطن دوستانه  نبوده اند آیا آنان و ساکنین وطنشان نبوده اند  ، آیا وصایای شهدا که  بارها بر حجاب و عفاف تأکید کرده اند امروز از آثار دفاع مقدس برای نسل جوان ما به یادگار نمانده است .

حادثه  مسجد گوهرشاد ، خاطرات  به جا مانده از  زنان مجاهد و شهید و مورد ستم دوران حکومت رضاخان و محمدرضا شاه  ، در خانه ماندن زنان محجبه به خاطر مصون ماندن از جنایات اوامر حکومت رضاخان در خانه ها، رفت و آمد مخفیانه زنان جوان آن دوران و رفت و آمد آنان از پشت بام های خانه ها برای رفتن به مجالس دینی ،علمی و مساجد هنوز از خاطرات مادر بزرگ های ماست که  باید به دختران نسل جدید و آیندگان گفته شود تا به عنوان یک خاطره ارزشمند برای زنان و مردان آزاده کشورمان در صفحه تاریخ ثبت شود و نقل به نقل به گوش جوانان نسلهای بعد برسد. 

پدران و مادران ، زنان متفکر و صاحب اندیشه و مسئولین فرهنگی جامعه نباید بگذارند این امانت الهی که نجابت و حفظ ارزشهای دینی است کم رنگ شده و به نسل جدید منتقل نشود که خدای نخواسته کشورما نیز مثل جوامع غرب زده  و دارای گسست فرهنگی دچار فساد و از هم گسیختگی خواهد شد  ، چرا که خدا قومی را نجات می دهد و به سعادت می رساند که آن قوم خودشان خواهان اصلاح ، پیشرفت  و در نهایت رسیدن به تمدن جهانی اسلام که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم تأکید کرده اند برسد .«ان الله لایغیر بقوم  و مایغیر بانفسهم» ؛جوانانی که گرفتار گناه و فساد و یا مشکلات و آسیبهای اجتماعی شوند چگونه می خواهند به پیشرفت جهانی برسند.

امروزه دختران و پسران جوان ما ، می توانند با بها دادن به استعدادها و ارزشهای نهفته شده در وجود خود  به سوی زیبایی های معنوی که همان علم و معرفت وهنر است گام برداشته و با انگیزه الهی و وجدان و غیرت دینی شان نگذارند رسانه های غربی ، جریانات انحراف آمیز ،گروههای ضد اخلاقی و ضد ارزشی اراده و غیرتشان را تحت تأثیر خود قرار دهند ، بلکه خودشان با تحقیق و تفحص و پاسخ های دندان شکن نفوذ و هجمه آنان را به خودشان برگردانند و با الگو گرفتن از فرمایشات رهبر معظم انقلاب که به آنان امید لازم را داده اند در را رسیدن به تمدن جهانی کشورمان در سایه فرهنگ اسلامی گام بردارند.

 

منابع:

1-قرآن کریم

2-مفاتیح الجنان (دعای جوشن کبیر)

3-بیانیه گام دو انقلاب

 

مریم حسینی

دبیر کمیته عفاف و حجاب اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی

 

 

 

   

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 823

بازدید های دیروز 692

بازدید های این هفته 823

بازدید های این ماه 21759

مجموع بازدید ها 1334103