رهبر معظم انقلاب ، گام دوم را دومین مرحله خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی نامیدند که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع ولایت عظمی (ارواحنافداه) می باشد، سخنی که خطاب اصلی آن "جوانان مؤمن ایرانی" است و هدف از این خطابه، رشد و پیشرفت آینده کشورمان ، بدست جوانان انقلابی ایران است.

دشمنان کشورمان بعد از انقلاب ۵۷، در میدان های سخت و نیمه سخت، با جنگ و تحریم و ترور و "نفوذ نرم فرهنگی" و "تغییر باورها ، همه توان خودشان را گذاشتند، اما برخلاف انتظار جبهه استکباری، جوانان مؤمن ایرانی با حضور در صحنه در مسیر عکس بدخواهان نظام، ایستادگی و مقاومت خویش را نشان دادند که نمونه آن شهدای مدافع حرم هستند که در دهه پیش روی آبروی نسل های جدید انقلاب شدند. راه و مسیر انقلاب با وجود چنین جوانان با اراده و استوار در عقیده پیش می رود و به حق می توان گفت که این نسل جدید پرچم دار گفتمان انقلاب اسلامی هستند.

هدف دشمن، تبدیل کردن جوان مؤمن ایرانی به یک عنصر خنثی، بی تفاوت، بی خاصیت، کوته بین و چشم بسته بر حقیقت است که  تا به امروز به فضل الهی نتوانسته است جوانان را مغلوب کند.

رهبر معظم انقلاب در منشور گام دوم انقلاب دو بار فرمودند:" جوانان باید شانه های خود را زیر بار مسئولیت دهند." اما چگونگی محقق شدن این امر با اعتماد، تحویل مسئولیت ها و مدیریت های کلیدی نظام به نسل جوان و فرصت دادن و اعتماد به این نسل محقق می شود. سابقه چهل ساله نظام بخصوص دهه اول انقلاب نشان می دهد که هر کجا به جوانان میدان داده شده رشد و خلاقیت و بالندگی و پیشرفت به همراه داشته است و این شعار در کشورمان به واقعیت پیوسته که موتور متحرک جامعه ، جوانان می باشند.

ضعف ها و کاستی ها، خسارت ها و عقب ماندگی هایی که موجب ایجاد مشکلات در وضع امروز کشورمان شده است، همگی ناشی از بی توجهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی، نداشتن روحیه وعمل جهادی، پایبند نبودن به ارزش های دینی و الهی و تن ندادن به راه حل های داخلی و استفاده از ظرفیت های داخلی می باشدکه تکیه بر جوانان مؤمن انقلابی و اعتماد به توان آنان در مسیر پیش رو می تواند مراتب رشد و ترقی کشور را سرعت دهد

 

همچنان که رهبر معظم انقلاب با اعتماد و امید به پیشرفت کشور به دست این نسل پر امید و پرانگیزه، به جوانان کشور به عنـوان یکی از ظرفیت های بالفعل مـوجود برای رسـاندن کشور به قـله های پیشرفت معنـوی و مادی  نگرند و خطاب به آن ها می گویند:" شما جوانان باید پیشگام در شکستن این محاصره تبلیغاتی باشید، در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید، ترس و نـومیدی را از خود و دیگران برانید این نخستین و ریشه ای ترین جهاد شماست".

توجه به جوان یعنی توجه به هویت آینده ی واقعی کشور؛ نه آینده ای تخیلی، بلکه آینده ای که قوه ی آن امروز در جان امت در قالب همین جوانان بُروز کرده است. نگاه به آینده یعنی نگاه به جوان. رهبر انقلاب، دستاوردها و گذشته را هم اگر در این پیام مرور می کنند، برای جوان و برای آینده است، یعنی قرائت تجربیات هم حتی طعم آینده دارد؛ آینده ای که اگر امروز بخواهیم با آن سخن بگوییم باید رو به جوان کنیم؛ جوانی که وقایع تاریخی انقلاب را ندیده است؛ برای همین برای او مقوله ی تاریخ باید جدی باشد تا بتواند تجربه ی انقلاب را بازخوانی کند.

بُروز قیام بر بستر استقامت، یعنی برداشتن گام دوم انقلاب؛ و این نیاز به جوانان دارد چون جوانان به قول امام «ره» به ملکوت نزدیک ترند. جوانان نفوس مستعدتری برای قیام دارند.

اساساً اگر می خواهید درباره ی انقلاب سخن بگویید، با جوانان سخن بگویید. جوان آرمان ها را سریع تر می فهمد؛ چرا که او به آرمان ها نزدیک تر است.

امروز روز بُروز جوان تربیت شده ی انقلاب است. انقلاب در تربیت یک نسل هر چه کرده، حالا بناست محصول کارش را به تماشا بنشیند و تماشای محصول یعنی سپردن مسئولیت و کار به دست آن نسل؛ نسلی که با انقلاب تربیت شده است. این نسل جوان ویژگی هایی دارد اما همه ی ویژگی های او را در همین دو کلمه می توان خلاصه کرد: «انقلاب» و «جوان ». بنابراین اگر اراده ی عمومی مردم، این جریان و گفتمان انقلابی را دوباره با بسامدی بالاتر به چشم آورد، این گام را نیز با توکل بر خدا برخواهیم داشت و دوران استقامت و مقاومت به تمامه بُروز خواهد نمود، یعنی جوانان انقلابی، کشور را تحویل خواهند گرفت.

                                          مهین غلامی کارشناس اقشارتاثیرگذار اداره کل تبلیغات اسلامی استان مرکزی

 

 

 

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 822

بازدید های دیروز 692

بازدید های این هفته 822

بازدید های این ماه 21758

مجموع بازدید ها 1334102